Kategorie
Podatki niemieckie

Rozliczenia 2022 – co warto widzieć o terminach?

   *Jaki jest termin złożenia zeznania podatkowego za 2022 rok?

   *Czy termin składania rozliczeń został ponownie przedłużony?

   *Pokażemy Ci wszystkie ważne terminy składania zeznań podatkowych w 2023 roku!

   Termin złożenia zeznania podatkowego za 2022 r. zależy od tego, czy jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, czy składasz je dobrowolnie.

   Niestety, to kiedy dokładnie upływa termin złożenia zeznania podatkowego nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem . To zależy od kilku czynników! Niezależnie od tego, czy masz wiele źródeł dochodu lub czy otrzymujesz świadczenia zastępujące wynagrodzenie (Lohnersatzleistungen, np. Arbeislosengeld czy Krankengeld). 

   Dokładna data złożenia zależy od tego, czy składasz deklarację podatkową dobrowolnie, czy jesteś do tego zobowiązany, albo czy też szukasz profesjonalnej pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia pomocy podatkowej (Lohnsteuerhilfeverein). 

   Oto podstawowe zasady dotyczące terminu złożenia zeznania podatkowego:

   • Złożenie obowiązkowe i własnoręcznie wykonane: koniec lipca następnego roku.
   • Obowiązkowe złożenie przy pomocy doradcy podatkowego: koniec lutego następnego roku.
   • Dobrowolne rozliczenie się : Cztery lata wstecz.

   Jaki jest termin na złożenie deklaracji podatkowej 2022?

   W tym roku termin składania wniosków zostanie ponownie przedłużony o dwa miesiące. W związku z czwartą ustawą o pomocy podatkowej (das Vierte Corona-Steuerhilfegesetz) w związku z koronawirusem termin rozliczenia podatku za rok 2022 został przesunięty na 30 września 2023 r. A z uwagi, że 30 września 2023 wypada w sobotę, termin przesuwa się na dzień 2 października 2023 (poniedziałek).

   Jaki jest termin na złożenie deklaracji 2022 z pomocą doradcy podatkowego?

   Jeśli korzystasz z profesjonalnej pomocy doradcy podatkowego lub stowarzyszenia podatkowego, obowiązują inne terminy składania wniosków. Niezależnie od tego, czy otrzymujesz świadczenia Lohnersatzleistungen  i czy jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego.

   Rozliczając się z doradcą podatkowym automatycznie otrzymujesz siedmiomiesięczne odroczenie. Zasadniczo jest to ostatni dzień lutego następnego roku. W związku z czwartą ustawą o pomocy podatkowej w związku z koronawirusem termin został również przesunięty o kilka miesięcy. Termin składania zeznań podatkowych za 2022 rok z profesjonalną pomocą upływa 31 lipca 2024 roku.

   Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że rozliczając podatek niemiecki z naszym biurem – mają Państwo fachową pomoc i opiekę. Wszystkie nasze deklaracje są firmowane przez niemieckie stowarzyszenie doradztwa podatkowe Lohnsteuerhilfe Polonia e.V. Jeśli masz podatek do rozliczenia – skontaktuj się z nimi, używając formularza kontaktowego.

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *