Kategorie
Podatki niemieckie

Sezon rozliczeń podatkowych 2021 otwarty!

Zakończył się rok kalendarzowy i podatkowy 2021. Niebawem większość pracowników otrzyma od swojego pracodawcy niemiecki PIT, czyli Lohnsteuerbescheinigung za 2021. Dzięki temu będzie można przystąpić do przygotowania swojego zeznania podatkowego do Finanzamtu. Już teraz zachęcamy wszystkich do kontaktu z naszym biurem, celem przygotowania i wysłania rocznego zeznania do Finanzmatu.

Z istotnych zmian – jak zwykle co roku – zmienia się roczna kwota Grundfreibetrag. Czyli zasadnicza (podstawowa) kwota wolna od podatku.

Czy w istocie jest ta Grundfreibetrag?

Kwota podstawowa służy zabezpieczeniu poziomu minimum egzystencji dla każdego człowieka. Dochód podlegający opodatkowaniu poniżej minimum egzystencji (czyli Grundfreibetrag) – nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek dochodowy jest płatny tylko wtedy, gdy dochód podlegający opodatkowaniu przekracza określoną kwotę podstawową. Tak więc kwota podstawowa jest bezpośrednio zależna od definicji poziomu minimum socjalnego.

Jakie jest minimum egzystencji (Existenzminimum)?

Ogólnie rzecz biorąc, państwo niemieckie zakłada, że ​​single (osoby stanu wolnego) potrzebowały 9.744 EUR rocznie, aby żyć w 2021 roku. Kwota ta służy do zakupu wszystkich artykułów niezbędnych do życia, takich jak jedzenie, ubrania, czynsz itp. W przypadku małżeństw podstawowy zasiłek podwaja się do kwoty 19.488 EUR. Na rok 2022 kwoty te wzrastają odpowiednio do: 9.984 EUR dla singli oraz 19.968 EUR dla małżeństw. 

Ulga podstawowa Grundfreibetrag jest dostępna dla każdego podatnika i jest automatycznie uwzględniana dla każdego. Nie wymaga żadnej inicjatywy ze strony podatnika w postaci wniosku czy jakiegokolwiek zgłoszenia do Urzędu.

Wysokość minimum socjalnego natomiast jest ustalana co dwa lata przez rząd federalny i przedstawiana w raporcie minimum socjalnego. Raport ma charakter prognostyczny, co oznacza, że ​​określa wysokość zasiłku podstawowego minimum egzystencji do zwolnienia z podatku dochodowego przez kolejne 2 lata. Zasiłek podstawowy jest korygowany corocznie na podstawie tego sprawozdania. I w zasadzie tak się dzieje, ponieważ co roku zasadnicza kwota wolna od podatku jest korygowana i podwyższana. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *